mks 2019 2020 1P

http://mkswielun.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/Artykuly.2019_2020.wielkanoc_zyczgk-is-1.jpglink
http://mkswielun.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/banners.slider1gk-is-1.jpglink
http://mkswielun.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/Artykuly.2019_2020.16_02_2020.slidergk-is-1.jpglink
http://mkswielun.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/banners.baner druzynagk-is-1.pnglink
http://mkswielun.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/banners.juniorki_mksgk-is-1.pnglink
«
»
Loading…
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

MŁODZIEŻ MKS-u DZIEWCZĘTAMI STOI?

  • Napisane przez  Jacek Piwnicki

Koniec pierwszej rundy w I lidze mężczyzn pokrywa się z połową sezonu w wojewódzkich rozgrywkach młodzieżowych, w których po raz pierwszy w swojej historii Międzyszkolny Klub Sportowy zgłosił zespoły dziewcząt.

Zdarzało się wprawdzie wcześniej, że przedstawicielki płci pięknej reprezentowały barwy naszego klubu, ale były to pojedyncze przypadki, głównie za sprawą wychowanki Wojciecha Psui - Anny Zieleniewskiej, która na obecną chwilę jest najlepszą w Łódzkiem i jedną z najlepszych w kraju szczypiornistką w roczniku 2006. Symptomem, że coś może się zmienić, był sezon 2018/19, gdy w jednym zespole MKS-u w rozgrywkach dzieci większość wśród podopiecznych Mai Zienkiewicz stanowiły dziewczyny. Wówczas jednak były to – za zgodą ŁZPR – drużyny mieszane i o wartości MKS PMDKiS-u (również pod szyldem Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury i Sportu występują w rozgrywkach nasze zespoły młodzieżowe) w dużej mierze stanowili chopcy.

Niemal równocześnie treningi z dzieczętami w klubie rozpoczął ówczesny asystent trenera Tomasza Derbisa w I lidze - Tomasz Gustaw. Na bazie uczennic Zespołu Szkół nr 1 (gdzie na co dzień uczy wychowania fizycznego) i I Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki (podopieczne Edyty Bukowieckiej) stworzył ciekawie zapowiadającą się grupę, z której większość podstawy piłki ręcznej wyniosła od trenera Sylwestra Wolnego z Gimnazjum w Białej. Ponieważ w międzyczasie do trener Zienkiewicz zgłosiła się grupa kolejnych dziewcząt w wieku tzw. gimnazjalno – licealnym, zarząd MKS-u stwierdził, że nie ma na co czekać i postanowił sprawdzić dziewczyny w boju, zgłaszając je do rozgrywek wojewódzkich. Jedyny problem stanowił wiek wielunianek. Większość z podopiecznych Tomasza Gustawa stanowiły bowiem ubiegłoroczne absolwentki ZS 1 i I LO i tym samym weszły w wiek seniorek, a drugoligowego poziomu nie były jeszcze w stanie zagwarantować. Podobnie było w drużynie Mai Szerszeń (w międzyczasie zmieniła nazwisko), w której było kilka juniorek, a dla nich akurat ligowej rywalizacji w naszym województwie w sezonie 2019/20 nie przewidziano. W tej sytuacji postanowiono, że drużyna trenera Tomasza Gustawa rywalizować będzie poza konkursem w lidze juniorek młodszych, a drużyny Mai Szerszeń reprezentować będą MKS PMDKiS na trzech frontach. Starsze dziewczyny zagrają z juniorkami młodszymi i poza konkursem z młodziczkami, a najmłodsze (rocznik 2007 i mł.) w Lidze Dzieci. Przerwa w rozgrywkach jest chyba właściwym momentem na pierwsze refleksje dotyczące ich występów.

Zaczynając od 13-latek, można raczej być zadowolonym. Wielunianki są po trzech turniejach, w których z dziewięciu meczów wygrały pięć. Trzeba dodać, że zdecydowanie najlepiej czują się w hali WOSiR, gdzie 5 stycznia wygrały wszystkie trzy spotkania, w tym z uważaną za faworyta Piotrcovią Piotrków Trybunalski. Na wyjazdach zadziwiać jednak mogą brakiem regularności, czego dowodem konfrontacje z pierwszym zespołem łódzkiego ChKS-u. 30 listopada 2019 r. w Pabianicach nasze dziewczyny powalczyły z łodziankami i przegrały zaledwie 6:9, a dwa tygodnie później w hali rywalek poległy wynikiem 7:25. Drugie miejsce w tabeli cieszy, ale trzeba pamiętać, że zarówno liderujący ChKS I, jak i drużyny z miejsc 3-5 (Piotrcovia, Pabiks Pabianice i ChKS II) mają na koncie o 3 albo nawet o 6 meczów mniej. Niekwestionowawym liderem naszych dziewczyn w ataku jest Maja Adamczyk, która z liczbą 53 zdobytych bramek przewodzi liście najlepszych strzelczyń w województwie łódzkim.

W lidze młodziczek wielunianki również ustępują tylko ChKS I. Dodatkowo przegrały tylko z liderem, ale trzeba pamiętać, że starsze zawodniczki (rozpiętość wieku w występującym poza konkursem MKS PMDKiS w skrajnym przypadku wynosi nawet 5 lat) w kategorii młodziczek, ze wzglęu na warunki fizyczne, stanowią istotne wzmocnienie. Z drugiej stony głównym celem jest tu ogrywanie zawodniczek i zbieranie przez nie kolejnych doświadczeń, a tych na pewno przybywa z każdym spotkaniem. Szczególnie w tym wygranym jedną bramką na wyjeździe z Piotrcovią.

Zbieranie doświadczeń jeszcze lepiej widać w przypadku tych samych w dużej mierze dziewcząt w lidze juniorek młodszych. Tutaj wprawdzie nie wygrały jeszcze meczu i z pewnością w tym sezonie nie wygrają. Grając jednak mecz o punkty średnio zaledwie raz na miesiąc, ich progres jest widoczny w każdym spotkaniu i choć jeszcze nie w przeciągu 60 minut, to zdarzają się fragmenty meczów, w których nawiązują walkę z rywalkami.

Powodów do narzekań nie powinny mieć juniorki młodsze Tomasza Gustawa, które z pięciu meczów wygrały trzy. Jeśli dodamy, że obie porażki odniosły na wyjazdach (z ChKS-em zaledwie 24:26 i po przedziwnym spotkaniu z MKS-em Zgierz 20:29), postawienie sobie za cel zdobycie w rewanżach kompletu punktów wcale nie wydaje się zadaniem ponad siły. Tym bardziej, że w tej drużynie postęp również jest dostrzegalny w każdym spotkaniu, czego najlepszym dowodem wysoka wygrana w ostatnim w 2019 roku meczu. Wielunianki pokonały w nim w hali przy ul. Częstochowskiej Piotrcovię 34:25. Tutaj, jak już wspomniałem, również MKS PMDKiS występuje poza konkursem, ale w tabeli lepszym dorobkiem pochwalić się może tylko ChKS, który zdobył o 6 punktów więcej. Na koniec warto dodać, że w naszej drużynie juniorek młodszych występuje jeden z najwięszych talentów w historii MKS-u. Annie Zieleniewskiej w ogóle nie przeszkadza, że od więszości rywalek jest młodsza o 3 lata. Ze starszymi rywalkami daje bowiem sobie radę zarówno w obronie, jak i w ataku i chyba już na dobre zaaklimatyzowała się w zespole starszych koleżanek.

Oceniając występy dziewcząt, pamiętajmy, że w MKS-ie od początku istnienia klubu trenują młodzieżowe grupy chłopców, a czy znak zapytania w tytule tekstu o dziewczynach jet zasadny, przekonamy się wkrótce – przy podsumowaniu pierwszej rundy rozgrywek juniorów młodszych, młodzików i dzieci.

Jacek Piwnicki


Międzyszkolny Klub Sportowy w Wieluniu
ul. Częstochowska 35, 98-300 Wieluń
KRS: 0000 477 457, NIP: 832-18-24-915
e-mail: mkswielun@onet.eu