mks 2019 2020 1P

http://mkswielun.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/Artykuly.2019_2020.wielkanoc_zyczgk-is-1.jpglink
http://mkswielun.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/banners.slider1gk-is-1.jpglink
http://mkswielun.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/Artykuly.2019_2020.16_02_2020.slidergk-is-1.jpglink
http://mkswielun.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/banners.baner druzynagk-is-1.pnglink
http://mkswielun.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/banners.juniorki_mksgk-is-1.pnglink
«
»
Loading…
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

MKS nie miał sobie równych w niemieckim Osterburgu !!!

  • Napisane przez  Jacek Piwnicki

To już niemal tradycja. Wyjeżdżające do partnerskiego miasta drużyny szczypiornistów MKS-u z reguły wygrywają zawody i nie inaczej było w rozegranym w sobotę Turnieju Bizy.

W 24. edycji imprezy wzięło udział osiem zespołów, a podopieczni Tomasza Derbisa z roczników 2004 i 2005 rywalizowali w grupie w tamtejszej Sekundarschulsporthalle. Tylko w meczu otwarcia zagrali grubo poniżej możliwości, a mimo to dość pewnie pokonali rówieśników z położonego 12 km od Osterburga Seehausen. W dwóch kolejnych meczach mecze wielunianie zdecydowanie poprawili grę w obronie, częściej uruchamiali skrzydłowych w kontratakach i to całkowicie wystarczyło, żeby w obu przypadkach pozbawić kibiców emocji.

Druzyny HSG i MKS chwile po zakonczeniu turnieju

Popołudniowe półfinały i finały rozgrywane już były przy dużo większej frekwencji na widowni i stąd zdecydowanie większa koncentracja emkaesiaków, którzy reprezentując jedyny zespół spoza Republiki Federalnej chcieli jak najlepiej wypaść przed tamtejszymi kibicami. Ci potrafili docenić umiejętności i wysoki poziom reprezentowany przez polskich czternasto- i piętnastolatków. Dlatego po zakończeniu wysoko wygranego przez MKS meczu finałowego nagrodzili zwycięzców turnieju rzęsistymi oklaskami. Były ku temu powody, gdyż podopieczni Tomasza Derbisa właśnie w finale zagrali najlepszy mecz, a wygrana różnicą 10 bramek była najniższą z możliwych. Wcześniej MKS rozegrał jednak jedyne spotkanie z małą dawką emocji. W półfinale zdarzyło się bowiem, że przeciwnik wielunian jedyny raz w całych zawodach wyszedł na prowadzenie, a wynik remisowy 5:5 utrzymywał aż do siódmej minuty. Potem jednak wszystko wróciło do normy, a goście z Polski wygrali pewnie i niezagrożenie.

Franek Wierzbicki

Wyniki MKS-u Wieluń w 24. Międzynarodowym Turnieju Bizy OSTERBURG 2019:

Wyniki w grupie: MKS Wieluń - Seehausen 16:9, MKS Wieluń - Parchim 18:11,                                         MKS Wieluń -   Haldensleben 20:8

półfinał: MKS - Wusterwitz 17:11, finał: MKS - Oebisfelde 18:8.

Poza pucharem za pierwsze miejsce, do Wielunia pojechała nagroda dla najlepszego zawodnika imprezy, którą odebrał obrotowy MKS-u z trudnym do wymówienia przez sympatycznych gospodarzy nazwiskiem - Franciszek Wierzbicki.

dyplom za 1 miejsce w turnieju

A oto skład zwycięskiej drużyny: Piotr Podgórski, Aleksander Mielczarek, Maciej Sztuka - Szymon Kucharski, Mikołaj Żółtaszek, Filip Sztuka, Igor Doroba, Kacper Pilarz, Michał Fryta, Filip Łyczko, Kacper Sztandera. Ponadto Tomaszowi Derbisowi w powadzeniu zespołu podczas meczów w Niemczech pomagał rok starszy od kolegów Patryk Piwnicki.

Należy dodać, że wizyta młodzików MKS-u w niemieckim partnerskim mieście Wielunia odbyła się w ramach prowadzonej od 1972 roku wymiany, która zapoczątkowana została przez Henryka Bogusa i Henryka Strózika oraz JÖrga Reitziga, Miachaela Sende i Willego Lange w Milititz koło Lipska (ówczesne NRD). Jak zwykle też, turniej główny był głównym, ale nie jedynym celem wizyty, która obfitowała w bogaty program. Już w dniu przyjazdu, niemal po wyjściu z autokaru i po zakwaterowaniu w ośrodku jeździeckim w pobliskim Krumke, MKS w towarzyskim meczu pokonał zaprzyjaźniony HSG Osterburg 34:19. Warto dodać, że trenerem rówieśników, zarówno podczas meczu przyjaźni jak i sobotnich zawodów był niestarzejący się mimo upływu lat JÖrg Reitzig. Tego samego wieczoru rówieśnicy z Niemiec okazali się lepsi na kręgielni tamtejszego ośrodka Szkoły Sportowej. Ponadto w czasie wolnym polsko-niemiecka grupa zwiedziła w muzeum w Osterburgu wystawę upamiętniającą tragedię naszego miasta 1 września 1939 r. Integracja obu drużyn udanie przebiegała w ośrodku turystycznym nad jeziorem Arendsee w mieście o tej samej nazwie, gdzie młodzi Polacy i Niemcy pływali na rowerach wodnych, a najodważniejsi z nich (woda miała 18 stopni Celsjusza) skorzystali z uroków kąpieli w jeziorze. Z kolei po trudach turnieju obie grupy pogłębiały integrację przy grillu przygotowanym przez rodziców niemieckich zawodników.

W czasie wizyty wielunianie znaleźli też czas na zwiedzanie przepięknego i z przebogatą historią urokliwego parku w Krumke oraz posiadającego sukcesy w skali kraju ośrodka jeździeckiego i woltyżerki w tej należącej do gminy Osterburg miejscowości.

- Wstyd przyznać, ale tak naprawdę pierwszy raz byłem na dłużej w Osterburgu. Na dłużej, gdyż za pierwszym razem wchodziłem w skład delegacji klubu na pogrzeb Michaela Sende - kilka lat temu, a podczas kilkugodzinnego pobytu nie byłem w stanie bliżej poznać miasta i jego mieszkańców - mówi prezes MKS Eugeniusz Panek. - Teraz osobiście doświadczyłem, że w opowieściach starszych zawodników, trenerów i moich kolegów działaczy o serdeczności, z jaką byli przyjmowani, nie było grama przesady. Zresztą nasi partnerzy podobnych wrażeń doznają w czasie pobytu u nas. Dlatego zrobimy wszystko, by tradycji stało się zadość - dodaje sternik Międzyszkolnego Klubu Sportowego. Okazja, by potwierdzić te słowa, nadarzy się już niebawem. Dalszy ciąg wymiany nastąpi bowiem już w 2020 roku, gdy młodzi Niemcy gościć będą w Wieluniu w dniach 10-14 czerwca. Będzie to przy okazji IV Memoriału Dariusza Torchały, w którym wystąpią drużyny z roczników 2006 i 2007.

Na koniec należy dodać, że kolejny raz wyjazd drużyny MKS-u do Osterburga w dużym stopniu wsparła finansowo Polsko - Niemiecka Współpraca Młodzieży. Jest to organizacja, która od momentu powstania, tj. od roku 1991, dofinansowuje, inicjuje i merytorycznie wspiera polsko-niemieckie projekty. Od początku istnienia dzięki jej wsparciu, po obu stronach Odry i Nysy Łużyckiej, zrealizowano ponad 75 tysięcy projektów, w których udział wzięło prawie 3 miliony uczestników. Rocznie PNWM dotuje blisko 3 tys. programów, w których uczestniczy około 100 tys. młodych Polaków i Niemców.

 

Jacek Piwnicki


Międzyszkolny Klub Sportowy w Wieluniu
ul. Częstochowska 35, 98-300 Wieluń
KRS: 0000 477 457, NIP: 832-18-24-915
e-mail: mkswielun@onet.eu